W tym roku w #szwajcaria…

W tym roku w #szwajcaria wchodzi pare nowych zmian w #prawo
Nie będę opisywał wszystkich, bo raczej nie ma tutaj emerytów, kierowców powyżej 70, czy dzieciaków urodzonych dzięki dawcy spermy.
Napomknę tylko o tych, które mogą Was dotyczyć.

Nowe prawo o cudzoziemcach.
Najważniejsza zmiana, to możliwość utraty pozwolenia na pobyt (wliczając pobyt stały, czyli pozwolenie C) w przypadku braku integracji (znajomość języka, niezależność finansowa, respektowanie prawa i wartości szwajcarskich).
Również przedłużenie pozwolenia będzie od tego zależało.
Również w przypadku tzw łączenia rodzin, od członków rodziny będzie wymagana znajomość języka, a na początku potwierdzenie zapisania się na kurs.
Przewidziane jest również podpisywanie tzw lojalki, o przestrzeganiu praw i wartości Szwajcarii.

Zmiana opłaty RTV (tzw Billag). Od tego roku nie będzie już możliwości (ja np tak płaciłem do tej pory) płacenia tylko za radio w przypadku nie posiadania odbiornika telewizyjnego. Teraz kazde gospodarstwo domowe będzie płacić 365 chf rocznie. Dla większości to dobra zmiana bo jest o 86 chf niższa niż dotychczasowa radio+TV (chociaż dla mnie oznacza podwyżkę x2)

Zakupy internetowe z zagranicy.
Od teraz niestety będzie doliczany VAT szwajcarski do wszystkich zakupów internetowych wykonywanych w sklepach poza Szwajcarią (wyjątek stanowią firmy o obrotach mniejszych niz 100k chf)
Malo tego. Amazon.com oraz inne Amazony nieeuropejskie nie będą mogły realizować zamówień do Szwajcarii. Wyjątek stanowią e-booki oraz aplikacje.

I ostatnie dla Mirków posiadających dzieci.
Od teraz wszystkie osoby pracujące z dziećmi są zobligowane do zgłaszania podejrzeń o złym traktowaniu dziecka. Do tej pory taki obowiązek mieli jedynie nauczyciele szkolni oraz pracownicy socjalni. Od teraz są to również korepetytorzy, trenerzy sportowi, nauczyciele muzyki, opiekunki do dzieci. Również psycholodzy/ psychiatrzy i inni lekarze oraz adwokaci (wcześniej byli zwolnieni z tego obowiązku poprzez tajemnicę zawodową).

#swissinfo

Powered by WPeMatico